5 krokov k zdravej a ekologickej domácnosti

Doba, ktorú aktuálne už nejaký čas žijeme, nám mnohým otvorila oči. Fungovali sme v ilúzii dokonalého trhu, dostatku, ba až prebytku všetkého. Koronakríza nás výrazne zabrzdila v tomto prístupe k životu a uvedomelý človek sa po pár týždňoch chtiac-nechtiac začal obzerať okolo seba a uvažovať o spôsoboch, ako sa správať zodpovednejšie k sebe aj svojmu okoliu.

V rámci prevencie pred COVID-19 sme sa pustili do otužovania a užívania rôznych vitamínov, ohliadame sa po zdravých alternatívach v stravovaní a meníme životný štýl. Je to fajn, ale vedeli ste, že vaše zdravie ovplyvňuje okrem stravy aj prostredie, v ktorom žijete? Momentálne trávime doma oveľa viac času a domácnosť je prvým prostredím, kde možno malými zmenami urobiť veľké kroky v ústrety zdravšiemu a ekologickému spôsobu života. Nasledujúcich päť krokov k zdravej domácnosti môže urobiť každá gazdinka, pridajte sa a poďte do toho s nami.

1. Ekologické čistiace prostriedky

Vzduch, ktorý doma dýchame, veci, ktorých sa dotýkame, to všetko pôsobí na naše zdravie zásadným spôsobom a my si to ani neuvedomujeme. Chémia, ktorú pravidelne používame na udržiavanie čistoty v domácnosti má veľký vplyv na imunitný systém a fungovanie organizmu. Prvý krok k zdravšej domácnosti znie: vymeňte chemické čistiace prostriedky za bio a prírodné. Už naše staré mamy používali na pranie a umývanie sódu. My máme na výber širokú ponuku ekologickej drogérie. Eko a bio prípravky nájdete na umývanie skiel, kúpeľne, podlahy, alebo na utieranie prachu. Aj prať možno bez chémie, rovnako ako umývať taniere, z ktorých denne jeme. Tieto čistiace prostriedky sú cenovo dostupné, rovnako účinné ako tie bežné, a pritom šetria vaše zdravie aj planétu.

2. Domáca strava

Domácej kuchyni sa nevyrovná žiadna reštaurácia. Využite preto čas, keď ste doma a uvarte svojim najbližším z domácich surovín. Kto má vlastnú záhradku, ten vyhráva dvakrát, pretože domáca strava z bio zeleniny a ovocia je dnes už nedostatkovým tovarom, no pre naše zdravie je úplne kľúčová. Takto budete mať prehľad o druhu a kvalite surovín, ktoré je celá rodina. Tie šikovnejšie sa môžu pokúsiť upiecť aj vlastný chlieb, či iné pečivo.

3. Redukcia odpadu

Jednou z najväčších výziev súčasnosti je znečistenie životného prostredia a nakladanie s odpadom. Triedenie je fajn, ale už dávno nestačí. Je veľmi dôležité hľadať alternatívne materiály predovšetkým k všadeprítomným plastom. Rozhliadnite sa po domácnosti a zistíte, že denne ich používame nepreberné množstvo. Hľadajte ekologické verzie všade tam, kde je to možné. Namiesto bežných sáčkov použite textilné vrecúška, to isté platí pre plastové tašky. Poobzerajte sa po bezobalových alternatívach potravín a vymeňte plastové predmety dennej potreby za ich prírodné alternatívy.

Taká bambusová zubná kefka chráni nielen prírodu, ale aj vaše zdravie. Je antibakteriálna a v kombinácii s nano striebrom, ktoré obsahuje, odstraňuje baktérie v ústnej dutine. Hodí sa aj pre citlivé zuby a ďasná a je úplne rozložiteľná v prírode. Výhodou bambusu ako materiálu je predovšetkým jeho odolnosť. Vydrží dlhšie ako drevo a nepreberá žiadne pachy. Bambusové zubné kefky môžete obstarať pre seba aj pre deti. Ak to s ekológiou myslíte skutočne vážne, siahnite aj po bambusových vatových tyčinkách. Používate ich denne, nahraďte nimi tie plastové a príroda aj budúce generácie sa vám poďakujú.

Mohlo by sa vám páčiť

4. Živé kvety

Čím viac kvetov máte doma, tým lepšie. Sú ozdobou každého interiéru, no predovšetkým čistia vzduch. Vyberajte také, ktoré majú veľké zelené listy. Tie majú na vzduch, ktorý doma dýchame skutočné čistiace účinky. Svokrin jazyk, bambusová palma, fikus, gerbery aj dracény…ponuka je pestrá, záleží len od vášho vkusu, ktoré kvety budú zdobiť váš príbytok.

5. Prírodná kozmetika

Po vyčistení celej domácnosti nezabúdajte ani na seba a siahnite po prírodných alternatívach aj v kozmetike. Je nesporné, že mnoho kozmetických prípravkov obsahuje priveľa chémie. Pri natieraní pokožky si nanášate aj rôzne chemické látky, ktoré podľa výskumov ovplyvňujú zdravie, imunitu aj náladu. Nerobte to! Ponuka bio kozmetiky je široká a je z čoho vyberať. Pleťové séra, masky a krémy, mydlá, zubné pasty aj sprchové gély, to všetko dnes už možno kúpiť bez zbytočnej chémie a s prírodnými výťažkami, ktoré prospievajú vášmu zdraviu.

Mohlo by sa vám páčiť

Tak čo, idete s nami do toho? Veríme, že vás naše tipy inšpirujú a nájdete vo svojej domácnosti vlastné spôsoby ako pomôcť sebe i planéte. Sme v tom všetci spolu.

Čítajte ďalej