8 záhradníckych tipov a trikov pre každého začiatočníka

Niet nad vlastnú záhradu, vďaka ktorej si môžete urobiť večeru z čerstvo natrhanej zeleninky, ktorú ste si sami vypestovali, alebo natrhať si každé ráno kvety do vázy. Záhradkárčenie môže byť veľkou záľubou. Núti vás byť na čerstvom vzduchu, spaľuje kalórie, znižuje stres a zlepšuje náladu.

Ak ste aj nikdy nič nepestovali, nemusíte sa obávať. Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Stačí urobiť zopár vecí a príroda urobí zvyšok. Či už hľadáte pestovanie lahodných plodín alebo krásnych kvetov, tieto dobré rady a nápady do záhrady vám môžu pomôcť pri začiatkoch záhradkárčenia.

1. Rozhodnite sa, čo by ste chceli pestovať vo svojej záhrade

Pravidlo č. 1 – Ak nebudete jesť plodinu, nepestujte ju vo svojej zeleninovej záhrade. Zamerajte sa na ovocie, zeleninu alebo bylinky, ktoré vašej rodine chutia najviac.

Uistite sa, že váš výber zeleniny a ovocia má vhodné podmienky na pestovanie v oblasti, kde bývate. Zistite svoju záhradnícku zónu a odhadovaný dátum prvého a posledného mrazu. Ak je to možné, porozprávajte sa s úspešnými záhradníkmi vo vašom okolí a zistite, ktoré plodiny rastú dobre a ktoré nie.

Ak máte malú záhradku, nepokúšajte sa vypestovať niečo ako obrovskú tekvicu, ktorá sa rozloží na veľmi veľkej ploche.

Takisto sa rozhodnite, či chcete zeleninu aj skladovať, alebo ju chcete konzumovať len čerstvú. Niektoré druhy zeleniny sa skladujú mimoriadne ľahko, a môžete tak po nich siahnuť aj v mesiacoch, keď čerstvú zeleninu nebudete mať.

2. Investuje do základného záhradného náradia

Vďaka správnemu náradiu môže byť práca vo vašej záhrade potešením namiesto práce. Na sekanie surovej mrkvy nepoužívate nôž na maslo a pri práci na záhrade by ste nemali používať chatrné nástroje. Základné záhradné vybavenie zahŕňa:

  • Záhradná motyka
  • Hrable na nečistoty
  • Hrable na listy
  • Záhradná lopata alebo lopata na rúčky
  • Ručné náradie (vodeodolné rukavice, nožnice, plečka..)

Zaobstarajte si nástroje, ktoré majú správnu veľkosť, aby ste znížili riziko poranenia.

Kvalitné nástroje ušetria čas a námahu a zároveň aj váš chrbát. Udržujte nástroje čisté a ostré, rovnako ako zaobchádzate s dobrým kuchynských nožom.

3. Otestujte svoju pôdu

Predtým, ako začnete so stavbou záhradných záhonov alebo s výsadbou, musíte vedieť niečo o svojej záhradnej pôde.

Je vaša pôda kyslá, zásaditá alebo neutrálna? Máte piesok, hlinu, bahno, skaly alebo zmes všetkých štyroch? Existuje riziko kontaminácie pôdy z okolia? Má pôda dobré množstvo základných živín?

Niektoré z týchto charakteristík je možné určiť iba z pohľadu na pôdu. Iné môžu vyžadovať domáce testy alebo profesionálne laboratórne testy. Napríklad v niektorých oblastiach je problémom kontaminácia olovom zo starých náterov domu alebo okolitých vozoviek so silnou premávkou.

Väčšina záhradných plodín uprednostňuje pôdu s pH okolo 7 (neutrálne), aj keď niektoré majú radi mierne kyslé podmienky (napríklad zemiaky) alebo mierne zásadité. Dôležitá je tiež vyvážená úroveň živín, ako aj prítomnosť organických látok.

4. Začnite v malom a s jednoduchými plodinami/rastlinami

O niektorých rastlinách je známe, že sa pestujú ľahšie ako iné – vyberte si takéto plodiny. Za ľahko pestovateľné môžeme označiť napríklad paradajky, papriky, cibuľu, bazalku a fazuľu. Medzi kvety, ktoré sa ľahko pestujú a udržiavajú, patria aj slnečnice, ruže, alebo petúnie

Starostlivosť o vaše rastliny si vyžaduje čas a odhodlanie. Je ľahké sa nechať uniesť vzrušením z pestovania všetkého na slnku, ale najlepšie je začať od malého, aby ste sa o každú jednotlivú rastlinu mohli starať čo najlepšie.

5. Vysádzajte opatrne

Pravidlá pre výsadbu vo vašej záhrade:

  • Semená vysádzajte zhruba trikrát tak hlboko, ako je priemer semena, pokiaľ na obale nie je uvedené inak. Niektoré semená vyžadujú na klíčenie svetlo.
  • Ak presádzate rastliny zvnútra – väčšina sa vysádza do rovnakej hĺbky, v akej rástli v kvetináči. Výnimkou sú paradajky, ktoré sa dajú zasadiť hlbšie alebo hlboko do kopca.
  • Počkajte, kým pominie nebezpečenstvo mrazu, aby ste zasadili rastliny, ktoré potrebujú teplo, ako sú paradajky, paprika, uhorky,..

6. Nesaďte plodiny príliš blízko seba

Rovnako ako ľudia, aj rastliny majú bubliny v osobnom priestore. Potrebujú dostatok priestoru na správny rast a ak sú iné plodiny príliš blízko, môžu spomaliť rast a šíriť choroby – pokiaľ nie sú sprievodnými rastlinami.

7. Používajte kompost a hnojivo

Kompost je organický materiál, ktorý je možné pridať do vašej záhrady a pomôcť tak vašim rastlinám rásť. Môže to byť čokoľvek, od vaječných škrupín, čajových vrecúšok, zbytkov zeleniny až po kávovu usadeninu. Pridanie týchto látok do pôdy jej pomáha udržiavať vlhkosť, bojovať proti škodcom a chorobám a stimulovať dobrý rast baktérií, a okrem iného tým aj znížite vašu uhlíkovú stopu.

Ak sa aj rozhodnete, že kompostovanie nie je pre vás, stále by ste nemali vynechať vylepšenie pôdy. Hnojenie pôdy je dôležitým krokom, aby pôda získala potrebné živiny a minerály.

8. Buďte trpezliví a starostliví

Záhradkárčenie si vyžaduje dlhý proces. Pestovanie rastlín si vyžaduje istý čas, takže buďte pokojní a buďte trpezliví, a vyčkajte si na čas, keď bude vaša záhrada vyzerať a prinášať to, čo ste si naplánovali.

Pravidlom pre zalievanie je, že rastliny potrebujú počas vegetačného obdobia dostatok vody. Ak zlyhajú dažde, budete musieť svoju záhradu polievať. Dajte si však pozor, aby ste rastliny neprelievali, príliš vlhká voda totiž môže spôsobiť hnilobu semien a koreňov.

Orezávanie a prerezávanie rastlín umožňuje zvýšenú cirkuláciu vzduchu a menej listov, ktoré budete polievať.

Zbavujte sa pravidelne buriny. Škodí vašej záhrade, pretože konkuruje rastlinám, ktoré sa snažíte pestovať a uberá im výživné látky v pôde a cenný záhradný priestor.

Ak máte zdravé a dobre vyživované rastliny, mali by byť vaše problémy so škodcami minimálne. Pre väčšinu problémov existuje organické riešenie, takže najskôr siahnite po nich, ako po toxínov, ktoré zbytočne znehodnotia vaše plodiny.

Čítajte ďalej