Ako sa Veľká noc slávi v zahraničí?

Keďže Veľká noc symbolizuje predovšetkým oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista, kresťanské tradície podobné tým našim sa slávia aj v iných krajinách sveta. Ich slávenie začína už na Zelený štvrtok, pokračuje Veľkým piatkom s prísnym pôstom a vrcholí na Bielu sobotu. Vo Veľkonočnú nedeľu prebiehajú pobožnosti na oslavu zmŕtvychvstania Ježiša Krista, pričom začína hodovanie a ľudová veselica.

V zahraničí však nájdeme aj niekoľko originálnych tradícií, ktoré si krajiny osvojili a pripomínajú si ich počas tohto obdobia. Tu sú niektoré z nich:

  • V Nemecku deti hľadajú na veľkonočnú nedeľu v dome či na záhrade pestrofarebné slepačie vajíčka, ktoré tam ukryli rodičia, deti však veria, že ich skryl veľkonočný zajac. Na veľkonočný pondelok sa v určitých oblastiach tlačí dole kopcom obrovská ohnivá guľa.
  • V Rakúsku je populárna hra “Eierpecken” – ľudia si navzájom ťuknú vajíčkami a vyhrá ten, kto má najmenej puknutú škrupinku.
  • V Dánsku si deti posielajú asi dva týždne pre Veľkou nocou tzv. “prekáračkové lístočky”. Namiesto podpisu im slúžia bodky, ktorých počet je rovnaký ako počet písmen v mene pisateľa. Do obálky prikladajú snežienky, ktoré sú symbolom prichádzajúcej jari.
  • Pre Grécko je typické  vyhadzovanie džbánov z okien a balkónov. Účelom je, samozrejme, aby sa rozbili. Dôvodom je hluk, ktorý takýmto spôsobom narobia – práve ním chcú vyjadriť radosť zo zmŕtvychvstania Ježiša. Keramické nádoby sú naplnené vodou alebo vínom, aby bol rámus ešte intenzívnejší. Tento zvyk je rozšírený najmä na ostrove Korfu.
  • Vo Francúzsku nesmú pred Veľkonočnou nedeľou znieť zvony. Kostolné zvony počas Veľkého piatku ani počas Bielej soboty nezvonia na znak smútku. Naopak v priebehu Veľkonočnej nedele zvonia Veľkonočné zvony dlho pred bohoslužbou i po nej.

Mohlo by sa vám páčiť

Čítajte ďalej