Ako si vybrať správne pero? Rozhoduje najmä spôsob, akým píšete

Aj keď žijeme v digitálnej dobe a väčšinou píšeme na počítači alebo mobile, perá sú aj naďalej každodennou súčasťou našich životov. Niekedy si potrebujeme napísať len nejakú poznámku, nákupný zoznam, prípadne musíme podpísať dôležitú zmluvu v práci. Ako si však vybrať správne pero, s ktorým sa vám bude dobre písať?

Výber pera by ste nemali podceňovať a nemali by ste vziať do ruky prvé pero, na ktoré vám padne zrak. Platí to najmä v prípade, ak perom píšete dlhšie. Určite nechcete, aby vás už po chvíli bolela ruka kvôli nesprávne zvolenému typu pera. Preto je najprv potrebné sa naučiť rozlišovať typy pier, ktoré sa dajú bežne kúpiť v papiernictvách.

Perá môžeme rozdeliť do štyroch hlavných kategórií: guľôčkové perá, rollery, linery a plniace, resp. atramentové perá. Jednotlivé písacie potreby sa rozlišujú aj šírkou hrotu, ergonómiou a predovšetkým dizajnom.

Guľôčkové pero

Guľôčkové perá patria k najbežnejším a najpoužívanejším typom písacích potrieb. Sú lacnejšie, majú dlhú životnosť a po dopísaní stačí vymeniť náplň a môžete pokračovať v písaní ďalej. Písanie spočíva vo veľmi hustom atramente, ktorý vychádza cez guľôčku v hrote. Atrament zasychá veľmi rýchlo a nerobí pritom šmuhy. Takéto pero je preto vhodné aj pre ľavákov a tiež aj pre ľudí, ktorí pri písaní tlačia, pretože hrot pera je veľmi odolný.

Rollery

Gélové rollery obsahujú kvapalnejší, vysoko viskózny atrament. Ten zasychá trochu pomalšie, takže si treba dávať pozor na to, aby ste neurobili šmuhy. Rollery nie sú veľmi vhodné pre ľavákov, ktorí pri písaní prechádzajú rukou napísanom texte. Rollery majú tiež jemnejší hrot. Sú vhodné na ľahšie písanie bez pritlačenia na papier. Napísaný text má sýtejšiu a krajšiu farbu.

Linery

Linery sú obľúbené najmä u ľudí, ktorí uprednostňujú tenké hroty. Vďaka nemu bude vaše písmo presné a jemné. Linery sú vhodné na rysovanie alebo pri práci s rôznymi šablónami. Výhodou linerov je, že sa vyrábajú v rôznych farbách, takže ich môžete pokojne využiť aj pri kreslení či skicovaní.

Mohlo by sa vám páčiť

Plniace perá

Plniace atramentové (alebo bombičkové) perá sme kedysi vnímali ako povinnú výbavu pri nástupe do prvého ročníka v škole. V súčasnosti sú skôr vzácnosťou a luxusnou záležitosťou. Plniace perá sú ideálnym darčekom pre obchodných partnerov alebo pre absolventov vysokých škôl. Pri písaní treba myslieť na to, aby ste na papier príliš netlačili. Inak by sa mohol hrot pera poškodiť.

Pri výbere toho správneho pera je úplne v poriadku, ak si vyskúšate rôzne typy pier. Je mimoriadne dôležité, aby sa vám pero dobre držalo a niekedy chvíľu trvá, kým nájdete také, ktoré vám padne presne do ruky. Nezabudnite však na to, k akej príležitosti pero potrebujete a taktiež aký je váš štýl písania. 

Čítajte ďalej