Ako vybrať správne záhradné náradie?

Pracovné náradie je kľúčom k úspechu každého záhradníka. U záhradníckeho vybavenia a náradia sa často stretneme so širokou škálou rôznych modelov a značiek. Ako teda vybrať správne náradie pre vašu záhradu? Prinášame vám základný prehľad, ako vybrať kvalitné príslušenstvo, vďaka ktorému bude vaša záhrada prekvitať.

Aké práce v záhrade robíte?

Porozmýšľajte, aké práce budete v záhrade robiť – to vám pomôže pri výbere najvhodnejších nástrojov. Potrebujete vo vašej záhrade napríklad odstrániť burinu? Alebo sa chystáte vykopať dieru na zasadenie určitých plodín?
Je dôležité vziať do úvahy typ pôdy, ktorú máte vo svojej záhrade. Ak máte ťažkú ​​pôdu, ktorú je ťažké rozbiť, budete potrebovať ťažké náradie, ktoré vám uľahčí prácu.

Bez akých nástrojov sa v záhrade nepohnete?

1. Rukavice

Aj keď starostlivosť o záhradu môže byť skvelým koníčkom, bez správnych rukavíc sa môže rýchlo zmeniť na tŕnistý boj. Rukavice bránia mozolom a chránia vaše ruky, zápästia a končatiny pred porezaním a poškriabaním.

Vyberte si štýl rukavíc podľa typu záhradníctva, ktoré robíte. Na kopanie v mäkkej pôde pri starostlivosti o zeleninovú záhradu by mali stačiť ľahké a cenovo dostupné rukavice. Pri ťažkých prácach na záhrade s nástrojmi s dlhou manipuláciou používajte kožené dlaňové pracovné rukavice, aby ste zabránili vzniku mozoľov na rukách.
Rukavice by mali byť odolné, ale nie príliš objemné, najmä na prácu so semenami alebo na presádzanie sadeníc. Nasadenie rukavíc je dôležité, pretože zle priliehajúce rukavice môžu spôsobiť pľuzgiere alebo môžu mať za následok úrazy. Tkaniny, ktoré sú vodeodolné, ale zároveň priedušné, pomôžu udržať ruky v chlade a pohodlí. Dlhšie manžety chránia zápästia a predlaktia pred poškriabaním a bránia vniknutiu pôdy.

2. Motyka

Váš typ záhrady určí, aký druh motyky je pre vás najlepší. Motyky sú užitočné pri príprave záhradných a kvetinových záhonov a pri rúbaní buriny.

 • Hľadajte pohodlnú rukoväť s dlhým dosahom
 • Ostrá čepeľ funguje lepšie a ľahšie sa používa
 • Kovaná motyka je dobrá na obracanie pôdy v radoch v zeleninových záhradách a rastlinných záhonoch
 • Motyka na burinu je zase účinná pri odstraňovaní buriny z pôdy

3. Hrable

Keď padá lístie, potrebujete niečo, čím ho účinne a jednoducho odhrniete preč. Hrable sa dodávajú v najrôznejších štýloch a veľkostiach, ale skvelým štartérom sú štandardné hrable na listy. 

 • Nastaviteľné hrable vykonávajú prácu viac ako jedného náradia, siahajú do úzkych oblastí alebo zhromažďujú veľké hromady listov.
 • Oceľové hrotysilnejšie, ano  na jemných trávnikoch môžu byť drsnejšie ako plastové hroty.

4. Rýľ

Rýľ sa v záhrade používa nielen na rýľovanie a obrábanie pôdy, ale aj na vysádzanie rastlín, či pri ich presádzaní. Na výber sú obvykle dva tvary rukovätí: v tvare písmena D a T. V zásade platí, že rukoväť v tvare D je odolnejšia, pevnejšia a praktickejšia. Vďaka nej je však rýľ ťažší čo nie každému vyhovuje. Naopak rukoväť v tvare T je ľahšia, čo platí aj o samotnom rýle.

 • Spravidla je k dispozícii s dlhými alebo krátkymi rukoväťami. Dlhšie rukoväte poskytujú väčšiu páku, ale sú ťažšie.
 • Hlavy z nehrdzavejúcej ocele sú silné a nebudú hrdzavieť

5. Lopata

Spravidla sa používa na naberanie a premiestňovanie záhradného odpadu, piesku alebo iných materiálov, ako napríklad pôdy. Na výber je z rôznych druhov lopát:

 • Guľaté lopaty – Lopata s plochým ústím, guľatou hlavou a vyvýšenými okrajmi, ktorá sa používa na naberanie a premiestňovanie veľkého množstva sypkých materiálov, ideálne tiež na vyrovnanie pôdy
 • Špicaté lopaty – Lopata so zahrotenou čepeľou a vyvýšenými okrajmi na vytvorenie lopatky, ktorá sa používa na naberanie a premiestňovanie tvrdších sypkých materiálov, ako je štrk a kameň
 • Mikro lopaty – Menšia verzia štandardnej lopaty používanej na lopatové práce v stiesnených priestoroch

6. Záhradné nožnice

Záhradné nožnice sú typom nožníc, ktoré sú dostatočne silné na to, aby zastrihávali tvrdé vetvy a stonky stromov čia kríkov. 
Záhradné nožnice na bypass sa používajú na bežné prerezávanie, orezávanie alebo tvarovanie stromov, zeleniny, či kvetov. Sa sú vhodné na jemné orezávanie bonsajov. Kovadlinkové záhradnícke nožnice sú najlepšie na strihanie konárov a odstraňovanie odumretých alebo hrubších drevnatých stoniek s priemerom asi 20 milimetrov.

Tipy pre záhradné náradie

Hmotnosť nástroja:

Zvážte, aké ťažké bude náradie pri dlhšom používaní. Rozhodnite sa, či je to pre vás správna veľkosť a hmotnosť, a aký je váš pocit v ruke.

Dĺžka rukoväte nástroja: 

Dlhšia rukoväť umožňuje vzpriamenejšiu polohu a väčšie pohodlie pri práci na záhrade 

Kratšia rukoväť je najlepšia v užšej pracovnej oblasti, ale môže vyžadovať väčšie ohnutie a pevnosť nôh 

D-rukoväť môže poskytnúť väčšiu kontrolu nad presnou prácou

Materiály nástroja:

Masívne kované oceľové nástroje sú výnimočne silné, ľahké a trvanlivé 

Najľahšie nástroje sú vyrobené z plastu, uhlíkových vlákien a hliníka 

Starostlivosť o záhradu môže byť zábavná aj užitočná, keď máte správne záhradnícke náradie. Či už udržiavate veľký dvor alebo začínate pracovať na svojom prvom záhone alebo zeleninovej záhrade, výber správnych nástrojov je rozhodujúci pre váš budúci úspech. Prezrite si náš široký sortiment záhradného náradia a sledujte, ako vaša záhrada rastie.

Čítajte ďalej