Čo s deťmi počas lockdownu? Prinášame Vám kreatívne tipy, ktoré rozvíjajú fantáziu a pohlcujú nudu

Čoskoro to bude rok, čo nás zasiahla celosvetová pandémia a zásadne ovplyvnila naše životy. Práce, školy, športoviská – veci, ktoré boli našou každodennou súčasťou sú už dlhšiu dobu zatvorené a my tak trávime doma viac času, ako kedykoľvek predtým.

Zdržiavať sa vo svojom dome celé dni môže byť náročné aj pre jednotlivcov, nehovoriac o rodinách s menšími deťmi. Zabezpečiť deťom celodennú zábavu pri home office a ostatných povinnostiach nie je jednoduché. Preto sme sa rozhodli priniesť vám zopár tipov, čo s deťmi počas lockdownu a ako ich nielen zabaviť, ale aj rozvíjať ich kreativitu a šikovnosť.

Vytvorte si vlastné tričká

Výbornou spoločnou aktivitou pre vaše ratolesti môže byť výroba vlastných tričiek. Stačia vám na to obyčajné jednofarebné tričká a voskovky na textil Pentel Arts. Kreslí sa s nimi ako s klasickými voskovkami. Keď bude váš výtvor hotový, stačí, že ho zafixujete prežehlením. Ak spravíte čiarku tam, kde nemá byť, stačí, že toto miesto neprežehlíte a voskovka sa z oblečenia jednoducho vyperie. Takáto výroba tričiek rozvíja detskú fantáziu a navyše môže byť skvelou pamiatkou v budúcnosti, alebo milým darčekom pre príbuzných.

Stará dobrá plastelína

Modelovanie z plastelíny nie je žiadnou novinkou, avšak táto aktivita nesie v sebe mnoho benefitov. Pri tejto činnosti sa posilňuje jemné svalstvo prstov a rúk, ktoré zlepšuje držanie pera či ceruzky. Zároveň táto aktivita podporuje tvorivosť a fantáziu, pretože je možné vytvoriť z nej nespočetne veľa rôznych výtvorov. K plastelíne je možné dokúpiť aj špeciálne formičky v tvaroch písmen či čísel, vďaka ktorým sa môžete s vašimi deťmi hravým spôsobom učiť písmenká abecedy či počítať jednoduché príklady.

Vyrobte si vlastné zošity na návrat do školy

Výroba zošitov je veľmi jednoduchá činnosť, pri ktorej sa predstavivosti medze nekladú. Na výrobu vám postačia papiere, lepiaca páska alebo ihla a niť. Vyzdobiť si ho však môžete rôznymi obrázkami, kresbami či ozdobami ako sú napríklad flitre, farebné pásky, či gombíky. Namiesto obyčajného papiera môžete dovnútra použiť taktiež špeciálny zlatý štrukturovaný papier Pergamen, ktorý má otrhané okraje. Deti si tak môžu vytvoriť originálne zošity, ktoré im v škole bude závidieť nejeden spolužiak.

Povzbudzujte deti, aby si našli nejaké hobby

Keď sa vaše dieťa bude sťažovať, že sa nudí, povzbuďte ho k tomu, aby porozmýšľalo nad tým, čo by ho mohlo baviť nielen nachvíľu, ale dlhodobo. Deti tak môžu objaviť mnoho svojich skrytých talentov, a počas tohto obdobia si tieto schopnosti môžu pomaly cibriť. Možností je nespočetne veľa – od varenia, tanca, spevu, až po maľovanie či vyrábanie. Podporte svoje dieťa v akejkoľvek záľube a pomôžte mu tento koníček viac a viac rozvíjať. Sebarealizácia je dôležitá nielen u dospelých, ale aj u detí, ktoré potrebujú tvoriť, objavovať svet a učiť sa mu porozumieť.

Mohlo by sa vám páčiť

Čítajte ďalej