Detské náradie: Nechajte deti, nech vám v záhrade pomôžu

Záhradkárčenie je fantastickým spôsobom, ako sa deti môžu naučiť lekcie o prírodnom svete okolo seba, rozvíjať záujem o jedlo, ktoré konzumujú, a podporiť udržateľné postupy už v ranom detstve.

Starostlivosť o záhradu môže byť pre deti veľkou zábavou. Zároveň sa môže stať činnosťou, ktorá ich bude baviť aj počas celého života. Predtým, ako malé ratolesti pustíte do záhrady, je však dôležité, aby ste im zaobstarali vlastné detské náradie do záhrady. Náradie, s ktorým pracujú dospeláci je príliš veľké, ťažké a môže byť pre deti nebezpečné. 

Zabezpečte svojim potomkom detské náradie, s ktorým vám môžu asistovať v záhrade a s ktorým sa dokážu prebaviť dlhé hodiny:

Detské záhradné rukavice

Mali by byť zvykom pre záhradníkov všetkých vekových skupín. Udržiavajú malé ručičky čisté a bez triesok či bodnutí hmyzom. Uistite sa, že sú rukavice priedušné a že sedia dobre, ale zároveň dajte pozor, aby neboli príliš tesné.

Lopaty, hladidlá alebo hrable

Uistite sa, že im dobre pasujú do rúk, sú ľahké a bez ostrých hrán.

Vedrá

Deti veľmi radi zbierajú burinu, kamene a vypestované produkty.

Fúrik

Nájdete ich k dispozícii v rôznych veľkostiach. Fúriky s veľkosťou dieťaťa toho toľko nezachytia, ale sú dostatočné na prevezenie pár listov alebo papekov, a nemali by sa vyklopiť.

Špeciálna záhradná obuv

Môžete vyskúšať pár čižiem alebo drevákov. Toto pomáha vášmu dieťaťu vedieť, že by malo svoje „záhradné“ topánky nosiť v špine a nie vo vašom dome.

Malá krhlička na polievanie

Uistite sa, že je dostatočne malá, aby ju dieťa mohlo nosiť, keď je plné vody. V tomto prípade je dobré siahnuť po ľahkej plastovej krhle, ktorá keď bude naplnená vodou, bude stále pre dieťa ľahká.

Sprej proti hmyzu a krém na opaľovanie

Tieto prípravky si nechajte vedľa záhradného náradia, aby ste pripomenuli nielen vašim drobcom, ale celej rodine, aby si ich aplikovala vonku na záhrade.

Fľaša s vodou

Rovnako ako pri iných činnostiach počas leta, dbajte na to, aby ste boli počas celej činnosti hydratovaní.

Pokiaľ ide o výber náradia pre deti, je najlepšie minúť trochu viac a investovať do kvalitných nástrojov. Plastové náradie môže byť v poriadku pre najmenších záhradníkov, ale lacné záhradné náradie pre väčšie deti môže byť frustrujúce, nemusí im už dostatočne slúžiť a môže ich ľahko prestať baviť. Starším deťom tak zabezpečte kvalitnejšie, no bezpečné náradie, vďaka ktorému dokážu v záhrade naozaj vykonať nejakú činnosť a vidieť výsledky svojej práce.

Naučte deti správne základy

Naučte deti, že záhradné náradie môže byť nebezpečné, napríklad lopaty, hrable, motyky a stierky. Záhradné náradie pre deti nie je hračkami, ale skôr pomôckami. Deťom by sa malo ukázať, ako ich správne používať určeným spôsobom. 


Pripomeňte im, aby nosili záhradné náradie tak, aby špicaté konce smerovali dole. Podobne by sa hrable, lopaty a záhradné vidlice nikdy nemali umiestňovať na zem tak, aby ich hroty alebo nože smerovali nahor. Aby sa deti mohli naučiť základnú starostlivosť o svoje náradie, mali by si po každom použití zvyknúť na čistenie a správne odloženie náradia.

Vyhraďte im určitú časť záhrady

Ak budú mať vaše deti vyhradenú časť záhrady, za ktorú zodpovedajú, bude oveľa jednoduchšie naučiť ich, ako na to. Požiadajte ich, aby si vybrali rastliny, ktoré chcú pestovať, a dajte im príležitosť starať sa o svoje rastliny samy a pritom im vysvetľujte, čo majú robiť. Kedykoľvek idete vonku pracovať na svojej časti záhrady, môžete im dať úlohu, na ktorej budú pracovať vo svojom vlastnom priestore. Keď budú vedieť, že o časť záhrady sa majú starať výhradne oni (samozrejme s vašim dohľadom a pomocou), bude ich to motivovať k učeniu. Platí to najmä vtedy, keď začnú chápať, ako ich tvrdá práca pomáha ich záhrade rásť.

Založenie záhrady môže byť s vhodným detským náradím skvelým vzdelávacím projektom pre vaše deti! Tým, že im umožníte hrať sa v špine, necháte ich vyberať si vlastné rastliny a budete ich pútavo vzdelávať, sa budú sa radi učiť a vracať sa naspäť do záhrady nielen v útlom veku, ale aj v dospelosti.

Čítajte ďalej