Kalendár starostlivosti o záhradu: Aké povinnosti vás počas jednotlivých mesiacov čakajú?

V záhrade sa robota nájde vždy. Nemali by ste sa o ňu starať len počas teplých mesiacov, keď sadíte plodiny a kosíte trávnik. Každý mesiac by ste svojej záhrade mali venovať istú dávku starostlivosti. Uvidíte, že sa vám za to odvďačí v podobe bohatej úrody.

Ak neviete, čo všetko starostlivosť o záhradu obnáša, pripravili sme si pre vás prehľadný zoznam úloh podľa kalendárnych mesiacov. Už sa vám viac nestane, že by ste na niečo zabudli. 

Január

Počas januára vás veľa práce ešte nečaká. Najdôležitejšie je dávať pozor na to, aby ste na stromoch alebo kríkoch nemali príliš hrubú vrstvu snehu. Tá by svojou ťažkou váhou mohla polámať konáre. Sneh jednoducho straste dole, prípadne použite metličku, ktorá vám uľahčí prácu. Taktiež by ste nemali chodievať po trávniku prikrytom snehovou nádielkou. Tráva je oslabená a na týchto udupaných miestach by vám na jar nemusel narásť pekný zelený koberec.

Ak sa chystáte na výsadbu trvaliek do vonkajších črepníkov, práve v januári je na to ideálny čas. Tieto semená si musia zažiť aj mráz, aby mohli neskôr vyklíčiť. Nezabudnite sa postarať aj o vtáčiky. Ak nemáte vtáčiu búdku, môžete si ju zhotoviť alebo kúpiť. Ak ju už máte, vyčistite ju a doplňte zásoby. 

Február

Počas februára môžete začať so strihaním a prerezávaním jabloní a hrušiek. Výhonov starších ako 4 roky by ste sa mali zbaviť. Môžete tiež začať s postrekom kmeňov a konárov, čím sa zbavíte škodcov. Ak sa pod kôrou nachádzajú larvy, pokojne kôru oškrabte a zbavte sa jej. 

Skontrolujte si tiež záhradné náčinie, aby ste počas teplejších mesiacov mali pripravené všetko dôležité poruke. 

Marec

V marci už bývajú teploty priaznivejšie, preto by ste v záhrade mali stráviť trochu viac času. Očistite záhony od starého lístia alebo čečiny a taktiež skontrolujte, či sa na trávniku nenachádza priveľa machu. Ak áno, pomocou hrablí ho opatrne odstráňte. Môžete začať so zastrihávaním živých plotov a okrasných drevín. 

Do polovice marca by ste mali stihnúť aj rez viniča a ponechané výhonky je potrebné priviazať k oporám alebo drôtom. V marci by ste mali začať aj s hnojením záhrady a trávnika. Rozhoďte po záhrade hnojivo alebo kompost. Pokojne tak urobte aj v prípade, že je na pôde ešte snehová prikrývka. 

Počas tohto mesiaca môžete začať s výsadbou jahôd, cibuľky, reďkovky, petržlenu, paštrnáku, mrkvy a jarného cesnaku. Ak už nehlásia mrazy a bude dostatočne teplo, pokojne začnite aj so sadením zemiakov.

Medzi marcom a aprílom môžete začať s vysievaním papriky, rajčín alebo uhoriek. Semienka si zasaďte napríklad do kelímkov od jogurtov a nechajte vo vnútri. Do mája budete mať pripravené hotové priesady, ktoré nemusíte kupovať na trhovisku. 

Apríl

V apríli môžete dokončiť rezy všetkých ovocných stromčekov a kríkov. Ideálny čas je aj na výsadbu nových ovocných stromov. Počas mesiaca môžete vysádzať aj ruže, okrasné dreviny, živé ploty, ihličnaté dreviny a vždyzelené rastliny. Nezabudnite tiež na postrek stromčekov proti škodcom. Tým môžete ošetriť aj vinič.

V apríli by ste sa mali postarať aj o trávnik. Začnite s výsadbou nového okrasného trávnika, prípadne vyplňte aspoň holé miesta novým výsevom. Trávnik tiež prvýkrát pokoste, pohnojte a môžete ho tiež prevzdušniť hrabľami. 

Nezabudnite sa postarať aj o pôdu. Je potrebné ju prevzdušniť, zbaviť buriny a pohnojiť napríklad kompostom.

Máj

V máji už začína väčšina rastlín a ovocných stromov rozkvitať. Tie, ktoré už odkvitnú, je potrebné priebežne odstraňovať. V máji by ste sa tiež mali postarať o záhony a živé ploty, ktoré je potrebné orezať a vytvarovať do požadovaného tvaru. Nezabudnite na priebežné odstraňovanie buriny a prekopávanie pôdy. 

S rozkvitaním stromov súvisí aj nebezpečenstvo šírenia škodcov, napríklad múčnatky. Dreviny je potrebné ošetrovať postrekmi a už napadnuté časti odstrániť

Ak pestujete jahody, práve v máji treba zvýšiť starostlivosť o ne. Ak udrú typické májové mrazy, zakryte ich na noc netkanou textíliou, no cez deň ju odstráňte, aby mohli byť kvety jahôd opeľované. Ako prevenciu môžete proti škodcom ošetriť aj vinič.

V máji môžete zasadiť predpripravené priesady paprík, rajčín a uhoriek. Uhorky je dobré priviazať na zvislú konštrukciu, aby nerástli po zemi. Môžete tiež zasiať aj zvyšné plodiny ako karfiol, červená repa, zeler, ružičkový kel a taktiež strukoviny ako hrach či fazuľu. V tomto období môžete vysadiť aj čerstvé bylinky, napríklad bazalku, rozmarín, majorán.

Jún

Aj počas júna je potrebné pokračovať v odstraňovaní odkvitnutých rastlín a pravidelne zastrihávať a tvarovať živé ploty. Nezabudnite na pravidelné polievanie, predovšetkým v období sucha. Dôležité je aj zavlažovanie trávnika, aby ste predišli nepekným žltým spáleniam od slnka. 

Skontrolujte aj dreviny, či nie sú napadnuté škodcami a ak nájdete opadané plody, pozbierajte ich, aby ste predišli množeniu škodcov a hmyzu na záhrade. Teraz je tiež ideálny čas na tvarovanie korún stromov a kontrolu štepov. Pôdu pod ovocnými stromami by ste mali pravidelne hnojiť a okopávať. 

V júni vás čaká aj zber úrody a po zbere by ste mali zem pripraviť na ďalšiu sadenie plodín pre jesenný zber, napríklad kríčkovú fazuľu. Úrodu by ste mali zbierať čo najrýchlejšie, aby ste predišli zbytočnému hnitiu. Papriku a paradajky uviažte ku kolíkom, aby nepadali k zemi. 

Júl

V júli pokračuje predovšetkým zber úrody. Dôležité je pravidelné zavlažovanie a zbavovanie buriny. Postupne môžete vyberať aj skoré zemiaky, ale vždy len množstvo, ktoré potrebujete. Tieto zemiaky nie sú vhodné na dlhšie uskladnenie. 

V júli by ste mali vykonať letný rez mladých stromov a odstrániť výhonky vzniknuté na hornej strane konárov. Pravidelne pokoste trávnik a ak máte záhradné jazierko, nezabudnite na pravidelnú výmenu a čistenie vody.

August

V auguste odkvitajú viaceré kvety, takže je potrebné ich odstraňovať. Ak plánujete vysiať letničky aj na ďalší rok, nezabudnite pozbierať semienka. Čaká vás aj bohatý zber ovocnej úrody a dozrievanie skorých odrôd viniča. Popadané plody spod stromov pravidelne odstraňujte. Môžete ich napríklad vložiť do hlbokej jamy a zasypať páleným vápnom. 

August je ideálny na prerezanie väčšiny stromov a kríkov, pretože vedie k väčším a lepším plodom. V tomto mesiaci sa môžete stretnúť so slimákmi, ktorých by ste mali pravidelne zbierať a likvidovať vajíčka, ktoré nakládli. 

September

Počas tohto mesiaca sa môžete pustiť do sadenia alebo presádzania cibuľovín, ktoré rozkvitajú na jar, napríklad tulipány, hyacinty, narcisy či ľalie. Pôdu prevzdušnite, vytrhajte burinu a prihnojte kompostom. Môžete tiež vysadiť aj ihličnany a vždyzelené rastliny. 

V septembri sa môžete postarať o svoj trávnik. Doprajte mu prevzdušnenie a prihnojenie. Ak uvažujete nad založením nového trávnika, práve teraz je na to ideálny čas.

Pozbierajte zvyšky úrody, uskladnite ich na zimu alebo vysušte, zamrazte, prípadne urobte domáce kompóty a džemy. Popadané a nahnité ovocie odstráňte. 

Október

V októbri vás čaká posledné pokosenie trávnika. Pozbierajte aj popadané lístie, aby zbytočne nehnilo. Odstráňte tiež choré a zoschnuté konáre stromov a kríkov. Izbové rastliny odložte dovnútra, no predtým skontrolujte, či sa tam nenachádzajú škodcovia. 

V októbri je čas aj na výsadbu ovocných stromčekov v krov. Prázdne záhony je potrebné porýľovať, okopať, zbaviť buriny a pohnojiť, aby boli pripravené na ďalší rok. 

November

Ak ste niektoré z októbrových činností nestihli urobiť, teraz ich môžete dokončiť. Pravidelne odpratávajte lístie, dokončite všetky práce v záhrade a odložte aj vyčistené záhradné náradie a záhradný nábytok. 

Kvetinové záhony chráňte pred mrazom, čečinou alebo lístím. Poslednýkrát zastrihnite živé ploty a kríky. Odstráňte popraskanú kôru zo stromov, aby sa v nej neusádzali škodcovia. Taktiež pozbierajte zoschnuté plody a lístie zo stromov. 

Nezabudnite na pravidelné kontrolovanie uskladnenej zeleniny a ovocia. Ak nájdete plody, ktoré hnijú, odstráňte ich, aby sa nenakazili aj ostatné plodiny. 

December

Počas decembra tiež zbavujte stromy nadbytočného snehu, aby sa pod  vysokou váhou nezlomili. Záver roka je podobný aj začiatku toho nového. To, čo nestihnete počas decembra, môžete dobehnúť v januári. Týka sa to napríklad vysievania trvaliek alebo prípravy vtáčej búdky. 

Ako sami môžete vidieť, práca v záhrade si vyžaduje celoročné sústredenie. Nemali by ste sa o ňu starať len počas letných mesiacov. Inak sa môže stať, že úroda nebude taká bohatá, ako by ste možno čakali.

Čítajte ďalej