Naučte deti, ako správne recyklovať

Recyklácia je viac než dôležitá pre našu komunitu a svet ako celok a väčšina dospelých nejakým spôsobom prispieva k procesu recyklácie. Aby sme však skutočne dosiahli zmenu, je potrebné zabezpečiť, aby aj deti pochopili, prečo musíme recyklovať a starať sa o našu Zem.

Učenie detí o recyklácii môže byť v každom zmysle zábavné a prínosné. Deti sa musia naučiť, ako sa starať o životné prostredie, keď rastú. Recyklácia pomáha vytvárať zodpovedných dospelých s lepšou šancou na život na našej planéte.

Recyklácia odpadu znižuje náš vplyv na životné prostredie. Zabraňuje tomu, aby odpad inak chátral na skládkach alebo aby sa spaľoval. Recyklácia deti tiež učí, ako zabrániť plytvaniu a ušetriť peniaze. Učia sa, ako šetriť energiu aj zdroje recykláciou. Keď deti vedia, že z vecí, ktoré používajú, sa dajú urobiť ďalšie užitočné veci, motivuje ich to chcieť recyklovať. Tým, že s nimi rozprávajú o nebezpečenstvách znečistenia dokonca aj v mori, lepšie chápu ekosystém.

Na to, aby vaše deti chápali, aké je dôležité chrániť životné prostredie im nemusíte dávať prednášky o zmene klímy či o prírodných katastrofách. Deti sa najlepšie učia hravou formou, preto je vhodné naučiť ich separovať a starať sa o životné prostredie hrami a zábavným učením.

Ako správne recyklovať spolu s deťmi?

Zaistite, aby boli vaše recyklačné koše umiestnené na vhodných miestach v domácnosti a aby sa dali ľahko používať. Mali by ste si tiež zvyknúť, že deťom budete pri každej recyklácii vysvetľovať, čo robíte. Nezabudnite ísť príkladom. Deti budú často nasledovať vedenie svojich rodičov, či si to chceme pripustiť alebo nie. To, čo kážeš, musíš aj praktizovať.

Recyklácia pre deti môže byť zároveň aj kreatívna! Doprajte svojim deťom zdobenie koša na recykláciu, ako chcú. Koše nemusia mať veľké rozmery. Pokojne vám na to stačia nepotrebné krabice. Nakúpte si nejaké farby a textílie, ktoré dodajú recyklačnému košu trochu osobitosti. Pretože budú na svoje umenie hrdí, budú ho chcieť po dokončení zdobenia aj používať.

Recyklácia môže byť zábavná. Nájdite niečo staré, čoho ste sa plánovali zbaviť. Potom z toho skúste vytvoriť niečo nové a zaujímavé. Zbierajte prázdne plechovky od ovocia a zeleniny. Odstráňte štítky a nechajte deti maľovať na vonkajšiu stranu. Takto môžu vytvoriť veselé domáce kvetináče.

Naučte deti kompostovať

Ak chcete deti naučiť viac o recyklácii, založte hromadu kompostu vonku na záhrade. Ukážte im, aké zvyšky jedla môžu vyhodiť do kompostu – vaječné škrupiny, banánové šupky a ďalšie.

Na hromadu kompostu nemusí ísť iba jedlo. Môžete tiež pridať napríklad listy, šišky, posekanú trávu atď. Hromada by mala zostať vlhká, ale nesmie byť vlhká príliš. Akonáhle sa kopa rozpadne a vyzerá ako pôda, kompost môžete rozložiť na záhradu. Získate tak účinné prírodné hnojivo.

Ste pripravení začať? 

Naučiť svoje deti znižovať odpad, opätovne ho používať a recyklovať je ľahké. Začnite vysvetlením, ako je to prospešné pre životné prostredie. Naučte ich, ako môžu pomocou niekoľkých jednoduchých krokov obmedziť to, čo už používajú. Prejdite si, čo je recyklovateľné a čo nie – vrátane toho, čo sa hodí na hromadu kompostu. To, čo naučíme deti dnes, určuje, či máme alebo nemáme udržateľnú budúcnosť.

Čítajte ďalej