Tipy záhradných nožníc a ich praktické využitie

Záhradné nožnice sú jedným z najdôležitejších nástrojov pre záhradníkov. Nožnice môžu ľahko rezať konáre, suché lístie a pomôžu vám skrášliť vzhľad vašej záhrady.

Mať dobré nožnice je základom úspechu v každej záhrade. Sú nevyhnutným nástrojom, ktorý musíte mať poruke vždy, keď idete do záhrady alebo na svoje záhony. Nezáleží na tom, či chcete orezávať živý plot, alebo orezávať mäkké konáre, kvalitné záhradné nožnice a správny typ nožníc vám prácu zjednodušia a skvalitnia.
Existuje veľa vlastností a typov, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako sa rozhodnete, aké nožnice kúpiť. V tomto článku sa pozrieme sa, čo treba hľadať a aké sú najlepšie záhradné nožnice na daný typ práce.

Klasické záhradné ručné nožnice

Klasické záhradné nožnice sa tiež nazývajú ručné nožnice a sú vhodné najmä na prerezávanie malých konárov, stoniek a vetvičiek. Majú dve čepele, ktoré sa používajú súčasne a sú najbežnejším typom nožníc, ktoré používajú záhradníci všetkých úrovní skúseností. Pretože s nimi nemôžete strihať nič príliš hrubé, mali by sa tieto nožnice používať iba na strihanie a orezávanie rastlín, na rezanie tenkých konárov, vetvičiek, a chorých listov. Môžete ich tiež použiť na jemnú úpravu kríkov, ale len takých, ktorých konáre nie sú príliš hrubé.

Bypassové nožnice

Tieto nožnice majú dve čepele – hornú čepeľ, ktorá je mimoriadne ostrá, a dolný háčik, ktorý nie je zaostrený. Vďaka spôsobu tvarovania a umiestnenia čepelí bude orezávaná rastlina menej poškodená a rovnomernejšie orezaná. Bypassové nožnice sa ľahko používajú a uľahčujú dosiahnutie skvelých výsledkov, preto ich veľa začínajúcich záhradníkov používa na vykonávanie rôznych záhradníckych prác.

Okrem ľahkého použitia sú bypassové nožnice vhodné na rezanie akéhokoľvek druhu zelene, na živé ploty a sú vyrobené tak, aby vyhovovali ľavákom aj pravákom. Rukoväť je tvarovaná mäkko a ľahko sa uchopí. Sú tiež cenovo dostupné.

Nožnice na živé ploty

Jediným účelom týchto nožníc je strihať živé ploty. Majú dlhé čepele pripomínajúce klasické nožnice, ako aj dlhé rukoväte. Môžu robiť rovné, dlhé rezy, ktoré sú schopné prejsť viac ako jednou vetvou súčasne. Nožnice na živé ploty môžu formovať nový rast plotu a ak máte živý plot z rastlín, ako sú napríklad zimostrázy, poskytujú tieto nožnice dokonalý spôsob ich zastrihávania.

Nožnice na živé ploty majú zaisťovacie otočné skrutky a rukoväte, ktoré sú rúrkové pre lepšie pohodlie, ako aj ergonomický dizajn, ktorý často zahŕňa gumové tlmiče. Majú duté brúsené čepele, ktoré im umožňujú rezať veľmi silné konáre, a sú vyvážené. Ma majú zvyčajne zúbkované okraje, čo ich robí dokonalými na vykonávanie práce, na ktorú sú určené.

Nožnice na kovadliny

Tieto nožnice majú ostrú čepeľ, ktorá padá na plochý a ťažký okraj . Sú vyrobené na rezanie hrubších konárov, najmä ak na obidve strany vyvíjate rovnomerný tlak. Akonáhle sa s nimi naučíte pracovať, skutočne oceníte ich výhody.

Pokiaľ sa chystáte strihať silné konáre, najlepším typom nožníc sú práve nožnice na kovadliny. Sú ľahké a malé, čo znamená, že ich použitím môžete znížiť zaťaženie svojich rúk. Ak sú navyše tieto nožnice potiahnuté titánom, nebudú sa tak ľahko špiniť nečistotami, ktoré sa na ne prilepia pri rezaní.

Elektrické a pneumatické nožnice

Ak sa vo vašej záhrade nachádza veľa kríkov, živých plotov a stromov, potom by ste mohli zvážiť aj elektrické alebo pneumatické nožnice. Tieto nástroje sú navrhnuté tak, aby optimalizovali prerezávanie, sú mimoriadne efektívne a skutočne ľahko použiteľné.

Výber kvalitných záhradných nožníc nemusí byť stresujúcim a náročným procesom. Kvalitné a správne nožnice vám však môžu ušetriť energiu a zabezpečiť pôžitok z vykonanej práce, pričom váš dvor bude po celý rok pôsobiť upravene.

Čítajte ďalej