Vytvorte si vlastné originálne veľkonočné dekorácie

Veľká noc sa nezadržateľne blíži! Ako to vyzerá u vás doma? Máte už hotovú veľkonočnú výzdobu? Alebo stále hľadáte nejaké nápady, ako si vytvoriť tú pravú sviatočnú atmosféru? 

Ak máte chuť spestriť si dlhé dni počas lockdownu prípravou vlastne vyrobených dekorácií, prinášame vám zopár tipov, ako si aj vy môžete vyrobiť originálnu veľkonočnú výzdobu. Navyše vďaka týmto aktivitám šikovne zabavíte vašich drobcov a vytvoríte spoločne niečo kreatívne.

Kraslice na všetky možné spôsoby

Veľkonočná výzdoba sa nezaobíde bez veľkonočných vajíčok. V tomto prípade sa naozaj kreativite medze nekladú – vajíčka môžete vyzdobiť na desiatky rôznych spôsobov. 

Jedným z najjednoduchších spôsobov je pokresliť či nafarbiť ich rôznymi farbami určenými na maľovanie kraslíc. Môžete si tak vyrobiť veselé farebné vajíčka, ktoré rozžiaria vašu domácnosť. Na vajíčka si zadovážte aj takéto obkresľovacie šablóny, vďaka ktorým budú vaše vajíčka ešte originálnejšie. Ak si netrúfate pokresliť si vajíčka sami, môžete ich napríklad oblepiť týmito veľkonočnými fóliami či 3D nálepkami.

 Ak však chcete skúsiť netradičnejší spôsob, siahnite napríklad po farebných či špeciálnych ozdobných papieroch, ktorými môžete Vaše vajíčka oblepiť. Na krasliciach krásne vynikne, keď ich previažete špagátom či stužkou.  Použiť môžete napríklad tieto dekoračné stužky.

Ak preferujete jednoduchosť a minimalizmus nad rôznorodými farbami, tieto vajíčka vás očaria svojou jednoduchou krásou. Vajíčko v tomto prípade stačí omotať špagátom či bavlnkami, a dôkladne prilepiť. Vajíčka pôsobia jemne a minimalisticky a hodia sa do každej domácnosti. Takouto dekoráciou rozhodne nič nepokazíte, práve naopak.

Veľkonočné sviečky zo škrupiniek

Vajíčka, teda ich škrupiny, nám poslúžia aj ako obal pre sviečky. Originálne sviečky z vaječných škrupiniek si zvládnete bez problémov vyrobiť aj doma. Vajíčka opatrne rozbite a osušte. Vo vodnom kúpeli dôkladne roztopte parafín alebo palmový vosk. Ak nemáte doma ani jedno ani druhé, nevadí. Vosk jednoducho získate aj tak, že nastrúhate a roztopíte obyčajné voskovky. Nielenže je tento spôsob obzvlášť jednoduchý, ale môžete sa tak dokonale vyhrať s rôznymi farebnými prevedeniami a dokonale skombinovať s interiérom.

Do vosku môžete pridať aj vonnú arómu. Kým sa bude vosk roztápať, pripravte si škrupinku od vajíčka.Z vonkajšej strany ju môžete opäť namaľovať alebo vyzdobiť podľa svojich preferencií. Potom opatrne dovnútra umiestnite knôtik, ktorý predtým namočte do roztopeného vosku a pritlačte na dno škrupinky. Potom už len do škrupinky nalejte roztopený parafín alebo palmový vosk, a počkajte, kým vosk úplne stuhne.

Takto vytvorené sviečky môžete vystaviť na stole, na okne, či ich niekomu venovať ako darček. Táto milá dekorácia rozhodne rozjasní vašu domácnosť, a to doslovne 🙂

Veľkonočný veniec dodá vašim dverám tú pravú sviatočnú atmosféru

Okrem výzdoby domácnosti zvnútra nesmieme zabúdať aj na nejakú tú vonkajšiu výzdobu. Jednou z najkrajších ozdôb je veniec, ktorý umiestníte na vchodové dvere. Veniec si môžete vyrobiť z vtáčích pierok, sušených či umelých kvetov, vajíčok či farebných stužiek. Môžete do neho pridať aj nejaké zvieratká, ako napríklad zajačikov či kuriatka.

Na vytvorenie venca môžete použiť napríklad vlastnoručne nazbierané vetvičky a konáriky. Vytvorte obruč z jednej pomerne veľkej a stabilnej vetvičky, podržte ju na mieste a omotajte okolo nej ďalšiu, menšiu vetvičku. Pokračujte s ďalšími vetvičkami, až kým nebude váš veniec taký veľký a stabilný, ako chcete. Vetvičky zaistite pomocou drôtika. Na takto vytvorenú obruč potom môžete lepidlom alebo drôtikom priprevniť rôzne ozdoby – kvety, vajíčka, zvieratká… skrátka čokoľvek sa vám páči :). Navrch ešte priviažete kúsok špagátu či stužku, aby ste veniec mohli zavesiť a hotovo. Jednoduché, čo poviete?

Možností, ako si vyzdobiť svoju domácnosť a priniesť do nej kúsok veľkonočnej atmosféry, je nespočetne veľa. Popusťte uzdu svojej fantázii a vytvorte si vlastné dekorácie, ktoré budú omnoho vzácnejšie, ako keď si ich len zaobstaráte v obchode. Navyše je to skvelý nápad na obdarovanie blízkych. Vaši drahí sa určite potešia takému originálnemu a vzácnemu darčeku, ako sú vlastne vyrobené veľkonočné ozdoby :).

Čítajte ďalej